DZIEŃ MAMY, DZIEŃ DZIECKA I AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

W piątek 8 czerwca w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klas młodszych oraz zaproszone mamy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania ulubionych książek. Inicjatywa została podjęta po to, aby przekonać innych, że warto czytać. „Czytanie bowiem to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła” – są to słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Dokładnie o godzinie 10.00 rozpoczęło się 10 – minutowe, ciche czytanie ulubionych książek. Następnie chętni rodzice oraz dzieci głośno czytali wiersze. Uwieńczeniem tej akcji było wspólne wykonanie zakładek do książek. Prace okazały się niezwykle pomysłowe i kreatywne. Cała akcja została połączona z minionym Dniem Matki i Dniem Dziecka. W związku z tym mamy otrzymały od swoich dzieci wykonane własnoręcznie książeczki z pięknymi wierszami o mamie (wierszyki te wcześniej dzieci wyszukały w tomikach poezji) i ilustracjami wykonanymi przez swoje pociechy. Następnie mamy zostały zaproszone do wspólnych zabaw ruchowych, które odbyły się na świeżym powietrzu. Na zakończenie wszyscy udali się na słodkie przyjęcie. Tak ten dzień spędzili uczniowie z klas I-III. Przedszkolaki tego dnia przygotowały ze swoją panią piknik, na którym wychowawczyni czytała wierszyki i bajki tematycznie związane z dziećmi (Dzień Dziecka). Uczniowie z klas IV-VII również zaplanowali ten dzień z wyprzedzeniem. Przygotowali się na piknik - na szczęście pogoda tego dnia dopisała. Od samego rana wykonali plakat reklamujący akcję z własnoręcznie złożonym podpisem oraz zakładkę do książek (zakładki były bardzo pomysłowe i na pewno wykorzystamy je w szkole). Dokładnie o godzinie 10.00 uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły wyszli na boisko szkolne na wspólne i indywidualne czytanie. Każde dziecko przyniosło tego dnia swoją ulubioną książkę i w ciszy, by nie przeszkadzać innym zajęło się lekturą. Następnie dzieci przyłączyły się do grupy, która przysłuchiwała się pięknemu czytaniu (głośnemu) przez nauczyciela. Po czasie przeznaczonym na czytanie dzieci wymieniły się swoimi spostrzeżeniami na temat swoich książeczek - zachęcając się w ten sposób do przeczytania kolejnych pozycji. Na zakończenie przygody z książką dzieci puściły w niebo balony, na których widniało hasło akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Po spokojnych chwilach z książką dzieci rozpoczęły zawody sportowe - coś dla ciała, coś dla ducha! Rada Rodziców wszystkim dzieciom na zakończenie tego dnia sprawiła miłą niespodziankę i ufundowała im lody. Dzięki tej akcji, połączonej w naszej szkole z Dniem Dziecka i Dniem Matki, mamy nadzieję, że książka i dziecko to nierozerwalna całość, a czytanie książek kojarzy się tylko z przyjemnością.