RAJD PIESZO-ROWEROWY "NASZE LORETO"

W sobotę 16 września w Skrzebowej odbył się po raz pierwszy rajd pieszo-rowerowy pn. "Nasze Loreto". Wzięło w nim udział około 100 osób z najbliższej okolicy ale także innych miejscowości gminy Raszków oraz z Ostrowa Wielkopolskiego i Pleszewa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VI-VII, Maria Dera i Weronika Płóciennik, Jan Radomski, Damian Klepacz, Kacper Kowalczyk
i Adam Stasik, oraz przedstawiciel rodziców pan Damian Radomski. Dziewczęta pokonały quest pieszy "Tajemne ruiny i podziemne przejście". Z kolei chłopcy, tak jak większość uczestników wypróbowali nowy "Loretański quest rowerowy", prezentowany tego dnia po raz pierwszy. Głównym punktem obu tras były zabytkowe ruiny domku loretańskiego z XVII wieku, poza tym zobaczyć można było inne obiekty dziedzictwa kulturowego Skrzebowej, Moszczanki i Bieganina. Oprócz możliwości zdobycia jednego z questów na uczestników czekał też ciepły posiłek oraz rozgrywki sportowe. Opiekę nad naszymi uczniami sprawował mgr Patryk Wicenciak i ksiądz Rafał Kryś. Rajd pieszo – rowerowy „Nasze Loreto” organizacyjnie stał na bardzo wysokim poziomie, panowała na nim miła atmosfera która pomagała w integracji uczestnikom tego wydarzenia. Mamy nadzieję że rajd pieszo – rowerowy „Nasze Loreto” zagości w naszym kalendarzu na stałe.  Podczas rajdu można było otrzymać wydaną ostatnio publikację Karola Marszała pt. "Nasze Loreto. Kaplice i dzwonnice loretańskie w Polsce", będącą podsumowaniem projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich". Rajd był jednym z wielkopolskich wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zostały ogłoszone przez Radę Europy pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Impreza została zrealizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa przy pomocy miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".