WALENTYNKI

14 lutego br. w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jak głosi legenda Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści , którzy nie mają rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika.Jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269.
Wskutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend św.Walenty był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a w Stanach Zjednoczonych, Anglii i współcześnie w Polsce został uznany za patrona zakochanych.
14 lutego  to dzień przekazywania życzeń osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy w naszej szkole był Samorząd Uczniowski. Zorganizował on  w tym dniu specjalną Pocztę Walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy. Było bowiem wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy.  Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości...  i pozwala zastanowić się nad nią, a w symbolicznym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot. Świętowanie walentynkowe ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.